Sjednica Parlamenta Federacije BiH 09/10/19 - Deponija Uborak Mostar

S obzirom da Mreža Naše društvo Mostar (Futura/OKC Abrašević/Sensus) već dugi niz godina informira javnost o korupciji u komunalnim preduzećima, nelegalnom trošenju budžetskog novca prilikom obavljanja komunalnih usluga, ali i problemima vezanim za pronalazak kancerogenih i mutogenih materija u kanalizacionom sistemu i mulju sa pročišćivača otpadnih voda u Gradu Mostaru, smatramo da je pokretanje rasprave u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine o stanju otpadnih voda Mostara deponije Uborak od krucijalnog značaja za Hercegovinu i dolinu rijeke Neretve.


Mnogi se pitaju zašto Parlament FBiH.


Godinama upravo ovi zastupnici i zastupnice svake godine podignu ruke i odobre potrošnju budžeta Mostara koji se u najvećem njegovom dijelu troši bez ikakve kontrole, odgovornosti – paušalno. Mreža Naše društvo je stoga podigla krivičnu prijavu kantonalnom Tužiteljstvu, krajem mjeseca januara 2019. godine, te velikim brojem dokaznih materijala i dokumenata predstavila model brutalne krađe građana Mostara. Kako je krađa samo početak procesa kreiranja mafijskih struktura, vlastodršci Mostara otišli su i dalje. Prešućivali su godinama katastrofalno stanje na deponiji Uborak, a mjesecima su kasnije krili nalaze Agropedološkog zavoda iz Sarajeva (mart 2019.) koji su pokazali enormno visoke količine kancerogenih i mutagenih spojeva, između ostalog i PCB-a, koji se u zapadnjačkoj stručnoj terminologiji često naziva i piralenom.


Stoga je Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine pravo mjesto gdje se treba raspravljati o propustima, krađi i drugim krivičnim rabotama mostarske Vlasti, ali i odgovornosti Parlamenta i njegovih zastupnika, koji su svake godine bez kontrole i dubljih rasprava o načinu potrošnje budžeta Grada Mostara (politički korupcijska mreža, zvana “dogovor”) podizali ruke, te time direktno sudjelovali u krađi Mostaraca, a onda i njihovom trovanju.


Sjednica Predstavničkog doma Parlamenta FBiH (srijeda 09. oktobar 2019. godine)

Informacija o stanju deponije Uborak Mostar (audio prikaz):


1. Ahmed Džubur (DF)


2. Edita Đapo (Ministarstvo okoliša i turizma)


3. Nijaz Hodžić (Jer nas se tiče)


4. Abdurahman Bećirović (Direktor J.P. “Deponija” Mostar)


5. Mr Esad Bukalo (direktor Federalnog zavoda za agropedologiju)


6. Radmila Komadina (glavna savjetnica Gradonačelnika)


7. Rasprava u kojoj su sudjelovali zastupnici i zastupnice: Ahmed Džubur (DF-GS), Lana Prlić (SDP), Salmir Kaplan (SDA), Munib Jusufović (SBB), Sanela Klarić (NS), Irfan Čengić (SDP), Hasan Muratović (SDP), Adnan Efendić (SDA), Senad Mašetić (SDA), Mara Đukić (DF), Sanela Prašović Gadžo (SBB), Samer Rešidat (DF), Nasiha Pozder (NS), Jelka Miličević (HDZ), Edita Đapo (SBB)

129 views
Sa svog prozora vidim bijelu murvu, drvo koje me fascinira i koje je bilo jedan od razloga zašto sam se uselila ovdje. Murva je darežljiva b
Prozor (Olga Tokarczuk)
Početkom ljeta 2019. godine Mostar gubi još jednog privrednog giganta, Preduzeće Aluminij. Urušena je cijela struktura industrijskog...
Ukradeno dvorište (Husein Oručević)
Husein Oručević, Nermin Bise: Po čijim notama su svirale sudije, ko je davao naloge sudijama i za kakve beneficije da se regularnost prve...
Velež - Mafija 1:0 (Husein Oručević, Nermin Bise)
Sa većom entropijom veća je, dakle, i distribucija utjecaja. Smeće regenerira profit. Mrežno „oslobođenje“, ekrani emancipacije...
Iz nikud u izvan (Mario Hibert)
156 izdanje programa Drugo ime za slobodu
156: Deponija Uborak (II/III) / Onomatobleja 124
Život u vrijeme zaraze #19: ”Ko su članovi Kriznog štaba HNK? Ja ne znam.”- Tina Jelin-Dizdar
”Ko su članovi Kriznog štaba HNK? Ja ne znam.”- Tina Jelin-Dizdar
Radio reportaža o odlaganju otpada u Mostaru - Deponija Uborak (1. dio) / Onomatobleja 121: 'Zdenin rječnik karakternih osobina'
147: Deponija Uborak (I/III) / Onomatobleja 121
INSAM - Institut za savremenu umjetničku muziku je međunarodna interdisciplinarna platforma posvećena izučavanju globalnih gibanja na...
Intervju: Bojana Radovanović (INSAM - Institut za savremenu umjetničku muziku)
179: Mostovi Hercegovine 2021: Anita Pajević + Onomatobleja 147
178: Mostovi Hercegovine 2021: Ronald Panza + Onomatobleja 146
177: Mostovi Hercegovine 2021: Senada Demirović-Habibija + Onomatobleja 145
176: RadioTeatar Bajsić & prijatelji + Onomatobleja 144
175: In Memoriam: Vesna Ljubić (1938-2021) + Onomatobleja 143
174: Crustalno Jasno + Tarantula Comic Store + Onomatobleja 142
U botanici pjesme Ivane Miloš
Kajsije (Rebecca Solnit)
Sonja Leboš: Vratiti duh veličine i skromnosti u ljude i prostor (Intervju)
Naša Evropa (Adam Zagajewski)
Terminator protiv Avatara: Bilješke o akceleracionizmu (Mark Fisher)
Adam Zagajewski: Primum vivere deinde philosophari (Intervju)