• AbrašRadio

RG64: Balkan eksces: Top 5 / Mierle Laderman Ukeles / Pasivna agresija

🔷🔺⬛️ Radio Geometrija #064:


▶ BALKAN EKSCES: 30. izdanje donosi još jednu listu sa 5 regionalnih noviteta underground scene. Možete očekivati male doze alternativnog pop rocka, melodičnog i hardcore punka, a pri kraju i doze nešto ekstremnijeg zvuka. Očekuju vas URAR, One Step Away, Tandrkadžije, Smrt Razuma i Namet. / Luka Marijanović


▶ ABC PROTIV 123: Gdje nalazimo granicu između umjetnosti i života, između javnog i privatnog? Emancipatornog i nužnog? Njujorška konceptualna umjetnica Mierle Laderman Ukeles našla se u dramatičnom procjepu između iskustava slobodnog umjetničkog djelovanja po liniji svojih velikih uzora poput Jacksona Pollocka ili Marka Rothka i svog vlastitog, privatnog, ženskog identiteta, koji od ovih velikana - muškaraca - više nije imao mnogo šta za naučiti. Pogotovo je to bio slučaj kad je krajem 60-ih godina po prvi put postala i majka. Konceptualna umjetnost i mijenjanje pelena, stvaranje novog i održavanje istog - ova dihotomija zahtijevala je novo razumijevanje, ne samo umjetnosti, nego samog, uglavnom na marginu sklonjenog, pravog svakodnevnog života.


Umjetnost više nisu mogli biti samo veliki individualni činovi slobode, nego podjednako, ako ne i više, i svi oni koji se svakodnevno brinu da za njih uopće postoje uslovi. Svojim radikalnim novim pristupom htjela je izvući iz nepravedne sjene sve one radnike koji svojim 'neuglednim' poslovima doprinose mnogo više nego su to naša društva spremna priznati. Stvaralačkog, muzeološkog, graditeljskog zbilja ni nema bez onih koji svojim repetitivnim poslovima - održavanja muzeja, čišćenja ulica, podizanja djece, pa naposljetku i brige o našoj planeti - naša društva održavaju na životu. U doba pandemije koronavirusa, ova činjenica, čini se, postaje još evidentnija i važnija za razumjeti.


Zapadnjačka ideja umjetnosti kao slobode i nezapadnjačka ideja repetitivnih sistema održavanja našli su u radu Ukelesove sintezu u - umjetnosti održavanja. Svoje novo poimanje umjetnosti i života ispostavila je u Manifestu umjetnosti održavanja iz 1969. godine / Boris Filipić


▶ PASIVNA AGRESIJA: U 30. epizodi poslušajte kratku plejlistu DJ Čira koji ju je poslagao na supstancama na bazi aluminija i magnezij hidroksida. U ovoj pasivnoj agresiji plejlista prati rubriku pišanja po sirotinji, kulturocid, a otkrivamo čega je Mostar željan kao Sibir sunca. / Nikola Rončević

Radio Geometrija - srijedom od 22 do 23 h

na talasima ROM - RADIO OTVORENA MREŽA

Urednik i voditelj: Husein Oručević

Tonska realizacija: Ahmed Voloder


AbrašRadio, 2020


#balkaneksces #lukamarijanović #urar #onestepaway #tandrkadžije #smrtrazuma #namet #abcprotiv123 #borisfilipić #mierleladermanukeles #maintenanceart #pasivnaagresija #nikolarončević #sibirsuncamostar

82 views
169: Florijan Mićković (1935-2021) + Toxic Lands - Ekologije budućnosti + Onomatobleja 137
169: Florijan Mićković (1935-2021) + Toxic Lands - Ekologije budućnosti + Onomatobleja 137
Premijera dokumentarnog filma 'HAK - mjesto straha'
Premijera dokumentarnog filma 'HAK - mjesto straha'
Palača za narode: Slavne zgrade socijalizma (Kristina Bradara)
Palača za narode: Slavne zgrade socijalizma (Kristina Bradara)
crustalno jasno: Posveta muzičkoj sceni u Mostaru (VIDEO)
crustalno jasno: Posveta muzičkoj sceni u Mostaru (VIDEO)
Manifest posthumanog (Robert Pepperell)
Manifest posthumanog (Robert Pepperell)
RG103: Manifest urbanog kanibalizma + Accident/Rikavac/Chikara/Doomsday + Pasivna agresija 44
RG103: Manifest urbanog kanibalizma + Accident/Rikavac/Chikara/Doomsday + Pasivna agresija 44
Publikacija 'Rad i pandemija' Radničke solidarnosti iz Banjaluke i Fronta slobode iz Tuzle
Rad, pandemija i trka za imunitet (Damir Arsenijević)
Social Dilemma / Partizansko spomen groblje u Mostaru / VakcinABC
RG84: Social Dilemma / Partizansko groblje u Mostaru / Vaccinae
Svet je svakako trenutno u oseci ideja i energije, pa su formalne i institucionalizovane kulturne politike manje više parkirane na slepim...
Fond solidarnosti: Aleksandar Popović, Nezavisna kulturna scena Srbije, Beograd (Intervju)
RADIO ALERT: COVID-19, Bliski istok, Nagorno-Karabah / KOMEDIJA SA STAVOM: Nesha Bridges
RG82: COVID-19 na Bliskom istoku / Nesha Bridges
Osnovni cilj aplikacije je potaknuti učenike na fizičku aktivnost koristeći online aplikacije, a gdje će nastavnik imati uvid u fizičku akti
Život u vrijeme zaraze: Održavaj fizičku aktivnost uz pomoć aplikacije Rolla!
(post)COVIDARIUM-1984 predavanje na temu COVID-19 u sjeni bliskoistočnih konflikata održat će Semir Behram 1. 10. s početkom u 19 h na...
Semir Behram: Covid-19 u sjeni bliskoistočnih konflikata
Kako smo prelazili mostove u doba pandemije
Kako smo prelazili mostove u doba pandemije
Gatačko sivo goveče (Aleksa Vučković)
Gatačko sivo goveče (Aleksa Vučković)
'Doziva' (Azra Aksoj)
'Doziva' (Azra Aksoj)
Biljke u hercegovačkoj narodnoj tradiciji (Jovana Galić)
Biljke u hercegovačkoj narodnoj tradiciji (Jovana Galić)
Katuni: zaštitni znak Hercegovine (Milanka Kovačević)
Katuni: zaštitni znak Hercegovine (Milanka Kovačević)
Autentična hercegovačka kuća po kamenu se poznaje (Nikolija Bjelica)
Autentična hercegovačka kuća po kamenu se poznaje (Nikolija Bjelica)

AbrašRadio

OKC Abrašević

Alekse Šantića 25

88000 Mostar, BiH

+387 36 561 107

abrasradiomostar@gmail.com