RG64: Balkan eksces: Top 5 / Mierle Laderman Ukeles / Pasivna agresija

🔷🔺⬛️ Radio Geometrija #064:


▶ BALKAN EKSCES: 30. izdanje donosi još jednu listu sa 5 regionalnih noviteta underground scene. Možete očekivati male doze alternativnog pop rocka, melodičnog i hardcore punka, a pri kraju i doze nešto ekstremnijeg zvuka. Očekuju vas URAR, One Step Away, Tandrkadžije, Smrt Razuma i Namet. / Luka Marijanović


▶ ABC PROTIV 123: Gdje nalazimo granicu između umjetnosti i života, između javnog i privatnog? Emancipatornog i nužnog? Njujorška konceptualna umjetnica Mierle Laderman Ukeles našla se u dramatičnom procjepu između iskustava slobodnog umjetničkog djelovanja po liniji svojih velikih uzora poput Jacksona Pollocka ili Marka Rothka i svog vlastitog, privatnog, ženskog identiteta, koji od ovih velikana - muškaraca - više nije imao mnogo šta za naučiti. Pogotovo je to bio slučaj kad je krajem 60-ih godina po prvi put postala i majka. Konceptualna umjetnost i mijenjanje pelena, stvaranje novog i održavanje istog - ova dihotomija zahtijevala je novo razumijevanje, ne samo umjetnosti, nego samog, uglavnom na marginu sklonjenog, pravog svakodnevnog života.


Umjetnost više nisu mogli biti samo veliki individualni činovi slobode, nego podjednako, ako ne i više, i svi oni koji se svakodnevno brinu da za njih uopće postoje uslovi. Svojim radikalnim novim pristupom htjela je izvući iz nepravedne sjene sve one radnike koji svojim 'neuglednim' poslovima doprinose mnogo više nego su to naša društva spremna priznati. Stvaralačkog, muzeološkog, graditeljskog zbilja ni nema bez onih koji svojim repetitivnim poslovima - održavanja muzeja, čišćenja ulica, podizanja djece, pa naposljetku i brige o našoj planeti - naša društva održavaju na životu. U doba pandemije koronavirusa, ova činjenica, čini se, postaje još evidentnija i važnija za razumjeti.


Zapadnjačka ideja umjetnosti kao slobode i nezapadnjačka ideja repetitivnih sistema održavanja našli su u radu Ukelesove sintezu u - umjetnosti održavanja. Svoje novo poimanje umjetnosti i života ispostavila je u Manifestu umjetnosti održavanja iz 1969. godine / Boris Filipić


▶ PASIVNA AGRESIJA: U 30. epizodi poslušajte kratku plejlistu DJ Čira koji ju je poslagao na supstancama na bazi aluminija i magnezij hidroksida. U ovoj pasivnoj agresiji plejlista prati rubriku pišanja po sirotinji, kulturocid, a otkrivamo čega je Mostar željan kao Sibir sunca. / Nikola Rončević

Radio Geometrija - srijedom od 22 do 23 h

na talasima ROM - RADIO OTVORENA MREŽA

Urednik i voditelj: Husein Oručević

Tonska realizacija: Ahmed Voloder


AbrašRadio, 2020


#balkaneksces #lukamarijanović #urar #onestepaway #tandrkadžije #smrtrazuma #namet #abcprotiv123 #borisfilipić #mierleladermanukeles #maintenanceart #pasivnaagresija #nikolarončević #sibirsuncamostar

RG74: EU&blockchain / Marija Krnić / Balkan eksces

RG74: EU&blockchain / Marija Krnić / Balkan eksces

Radio Geometrija 74: EPPandeconomics 101 / Kritički zabavnik / Balkan eksces

140: Izbori u Mostaru: Marin Bago / Blues u Abraševiću: Anja Rikalo / Onomatobleja 115

140: Izbori u Mostaru: Marin Bago / Blues u Abraševiću: Anja Rikalo / Onomatobleja 115

Drugo ime za slobodu 140: Izbori u Mostaru: Marin Bago / Blues u Abraševiću: Anja Rikalo / Onomatobleja 115

Mostogradnja: Skrivene priče Hercegovine

Mostogradnja: Skrivene priče Hercegovine

Projekt 'MOCTOBI XERCEGOVINE' 2020

KULTURA POSLIJE: Nora Krstulović (Intervju)

KULTURA POSLIJE: Nora Krstulović (Intervju)

KULTURA POSLIJE: Nora Krstulović (Intervju) / Ronald Panza

Damir Arsenijević: Ekološko nasilje ima istu logiku kao ratno

Damir Arsenijević: Ekološko nasilje ima istu logiku kao ratno

Damir Arsenijević, pokretač tuzlanske radne grupe “Zemlja, voda, zrak” (Intervju)

RG73: Una Bauer / Vertigo: Kosa / Manifest nove normalnosti

RG73: Una Bauer / Vertigo: Kosa / Manifest nove normalnosti

KRITIČKI ZABAVNIK: Una Bauer I VERTIGO: Kosa (1979) I ABC PROTIV 123: Manifest za novu normalnost

black background

AbrašRadio

OKC Abrašević

Alekse Šantića 25

88000 Mostar, BiH

+387 36 561 107

abrasradiomostar@gmail.com

  • mixcloud-og
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Social Icon