RG64: Balkan eksces: Top 5 / Mierle Laderman Ukeles / Pasivna agresija

🔷🔺⬛️ Radio Geometrija #064:


▶ BALKAN EKSCES: 30. izdanje donosi još jednu listu sa 5 regionalnih noviteta underground scene. Možete očekivati male doze alternativnog pop rocka, melodičnog i hardcore punka, a pri kraju i doze nešto ekstremnijeg zvuka. Očekuju vas URAR, One Step Away, Tandrkadžije, Smrt Razuma i Namet. / Luka Marijanović


▶ ABC PROTIV 123: Gdje nalazimo granicu između umjetnosti i života, između javnog i privatnog? Emancipatornog i nužnog? Njujorška konceptualna umjetnica Mierle Laderman Ukeles našla se u dramatičnom procjepu između iskustava slobodnog umjetničkog djelovanja po liniji svojih velikih uzora poput Jacksona Pollocka ili Marka Rothka i svog vlastitog, privatnog, ženskog identiteta, koji od ovih velikana - muškaraca - više nije imao mnogo šta za naučiti. Pogotovo je to bio slučaj kad je krajem 60-ih godina po prvi put postala i majka. Konceptualna umjetnost i mijenjanje pelena, stvaranje novog i održavanje istog - ova dihotomija zahtijevala je novo razumijevanje, ne samo umjetnosti, nego samog, uglavnom na marginu sklonjenog, pravog svakodnevnog života.


Umjetnost više nisu mogli biti samo veliki individualni činovi slobode, nego podjednako, ako ne i više, i svi oni koji se svakodnevno brinu da za njih uopće postoje uslovi. Svojim radikalnim novim pristupom htjela je izvući iz nepravedne sjene sve one radnike koji svojim 'neuglednim' poslovima doprinose mnogo više nego su to naša društva spremna priznati. Stvaralačkog, muzeološkog, graditeljskog zbilja ni nema bez onih koji svojim repetitivnim poslovima - održavanja muzeja, čišćenja ulica, podizanja djece, pa naposljetku i brige o našoj planeti - naša društva održavaju na životu. U doba pandemije koronavirusa, ova činjenica, čini se, postaje još evidentnija i važnija za razumjeti.


Zapadnjačka ideja umjetnosti kao slobode i nezapadnjačka ideja repetitivnih sistema održavanja našli su u radu Ukelesove sintezu u - umjetnosti održavanja. Svoje novo poimanje umjetnosti i života ispostavila je u Manifestu umjetnosti održavanja iz 1969. godine / Boris Filipić


▶ PASIVNA AGRESIJA: U 30. epizodi poslušajte kratku plejlistu DJ Čira koji ju je poslagao na supstancama na bazi aluminija i magnezij hidroksida. U ovoj pasivnoj agresiji plejlista prati rubriku pišanja po sirotinji, kulturocid, a otkrivamo čega je Mostar željan kao Sibir sunca. / Nikola Rončević

Radio Geometrija - srijedom od 22 do 23 h

na talasima ROM - RADIO OTVORENA MREŽA

Urednik i voditelj: Husein Oručević

Tonska realizacija: Ahmed Voloder


AbrašRadio, 2020


#balkaneksces #lukamarijanović #urar #onestepaway #tandrkadžije #smrtrazuma #namet #abcprotiv123 #borisfilipić #mierleladermanukeles #maintenanceart #pasivnaagresija #nikolarončević #sibirsuncamostar

82 views
Sa svog prozora vidim bijelu murvu, drvo koje me fascinira i koje je bilo jedan od razloga zašto sam se uselila ovdje. Murva je darežljiva b
Prozor (Olga Tokarczuk)
Početkom ljeta 2019. godine Mostar gubi još jednog privrednog giganta, Preduzeće Aluminij. Urušena je cijela struktura industrijskog...
Ukradeno dvorište (Husein Oručević)
Husein Oručević, Nermin Bise: Po čijim notama su svirale sudije, ko je davao naloge sudijama i za kakve beneficije da se regularnost prve...
Velež - Mafija 1:0 (Husein Oručević, Nermin Bise)
Sa većom entropijom veća je, dakle, i distribucija utjecaja. Smeće regenerira profit. Mrežno „oslobođenje“, ekrani emancipacije...
Iz nikud u izvan (Mario Hibert)
156 izdanje programa Drugo ime za slobodu
156: Deponija Uborak (II/III) / Onomatobleja 124
Život u vrijeme zaraze #19: ”Ko su članovi Kriznog štaba HNK? Ja ne znam.”- Tina Jelin-Dizdar
”Ko su članovi Kriznog štaba HNK? Ja ne znam.”- Tina Jelin-Dizdar
Radio reportaža o odlaganju otpada u Mostaru - Deponija Uborak (1. dio) / Onomatobleja 121: 'Zdenin rječnik karakternih osobina'
147: Deponija Uborak (I/III) / Onomatobleja 121
INSAM - Institut za savremenu umjetničku muziku je međunarodna interdisciplinarna platforma posvećena izučavanju globalnih gibanja na...
Intervju: Bojana Radovanović (INSAM - Institut za savremenu umjetničku muziku)
179: Mostovi Hercegovine: Anita Pajević + Onomatobleja 147
178: Mostovi Hercegovine 2021: Ronald Panza + Onomatobleja 146
177: Mostovi Hercegovine 2021: Senada Demirović-Habibija + Onomatobleja 145
176: RadioTeatar Bajsić & prijatelji + Onomatobleja 144
175: In Memoriam: Vesna Ljubić (1938-2021) + Onomatobleja 143
174: Crustalno Jasno + Tarantula Comic Store + Onomatobleja 142
Kajsije (Rebecca Solnit)
Sonja Leboš: Vratiti duh veličine i skromnosti u ljude i prostor (Intervju)
Naša Evropa (Adam Zagajewski)
Terminator protiv Avatara: Bilješke o akceleracionizmu (Mark Fisher)
Adam Zagajewski: Primum vivere deinde philosophari (Intervju)
Hemisferalnost pjesništva Anđele Pendić