• AbrašRadio

MOSTAR: 'Komunalni kaos, uzroci, posljedice i novi dokumenti' (Mreža Naše društvo)Panika od korona virusa u Mostaru je na nižim frekvencijama. Hercegovačko-neretvanski kanton svakako je već rekorder po kancerogenim oboljenjima u Bosni i Hercegovini. Godišnja stopa rasta oboljelih je 150%, pa je tako broj od 255 iz 2010. godine za period od samo osam godina skočio na 1429 oboljelih, većinom od karcinoma respiratornog trakta. (Podaci Epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo HNK). Kupanje u Neretvi je već godinama opasno, a slike grada zatrpanog smećem, animalnog i medicinskog otpada na komunalnoj deponiji, već su obišle svijet.


O kancerogenom mulju nakupljenom protekle godine na rešetke pročistača otpadnih voda Mostara više jedva ko da govori. Do današnjeg dana ne znamo šta je gradska uprava uradila s 800 tona PCB-om zasićenog mulja, opasnog po okoliš i zdravlje ljudi. Od odgovornih instanci o ovome nema ni riječi.


Kritičnost ove situacije, opasnost njenog ignoriranja, pa na kraju krajeva ni samo zdravstveno pokleknuće prvog čovjeka Mostara, nisu ni najmanje urazumili i senzilibizirali gradsku upravu u protekloj godini dana.


Razlog je, pak, jednostavan – alternativa im je zatvor.


Protiv Ljube Bešlića, gradonačelnika Mostara, Izeta Šahovića, načelnika Odjela za finansije, Omera Pajića, načelnika Odjela za privredu, komunalne i inspekcijske poslove, Stjepana Šaravanje, šefa Službe za komunalne poslove i okoliš, te Esada Pobrića, direktora J.P. Komunalno, sredinom zime 2019. godine podignute su krivične prijave.


Prilikom eskalacije situacije s piralenskim muljem u međuvremenu su bili prijavljeni i prvi ljudi Vodovoda i Pročistača – Mile Puljić, Vodovod, Mirsad Mili Huseinagić, Vodovod, te Ljiljana Doko, voditeljica postrojenja otpadnih voda.


Cinizam prvog čovjeka grada, unatoč krizi u kojoj se sad i lično i službeno nalazi, nema granica. Ponovo su na red došli iskalkulirani spinovi i optuživanja aktivista i novinara koji su javnosti tek predočili gradske dokumente, stručne nalaze i faktualno stanje stvari, kako u samom gradu i gradskoj upravi, tako i na deponiji Uborak - na kojoj gradska vlast već mjesecima vodi rat s golorukim prosvjednicima zabrinutim za zdravlje svoje djece.


Napomenuti je da vlast nastavlja i s famom oko 'deblokiranja' deponije, iako je ista izgubila okolinsku dozvolu.

Na pitanje zatrpanosti Mostara smećem, gradonačelnik hladno tvrdi da se zapravo radi o 'stranom pritisku', te da – 'privatni kapital želi zagospodariti gradskim resursima'.


Resursi Mostara samo za komunalnu potrošnju jesu enormni. Unatoč tome što se gotovo 50% gradskog budžeta ionako donosi i troši paušalno, bez plana, ugovora, faktura i izvještaja o obavljenom poslu, prema dokumentima budžet Mostara samo za komunalne poslove godišnje iznosi 10 milijuna KM. Uzme li se u obzir da se isti budžet donosi iz godine u godinu, te kolosalni budžet za disfunkcionalno postrojenje pročistača gradskih voda – Mreža Naše društvo iz Mostara procjenjuje ukupnu pronevjeru od 130 milijuna KM u proteklih 10 godina (ne)vladavine koju imamo.


Ništa od navedenog nije spriječilo gradsku upravu da donese budžet i za tekuću godinu. U gradskoj vijećnici se na ovaj cinizam pobunio jedva mali broj u budžet neugrađenog i nepacificiranog nevladinog sektora.


Mreža Naše društvo koja je javnosti prošle godine prva predočila dokumente koji dokazuju svjesno trovanje građana PCB-om, te dugogodišnju kriminalnu rabotu u institucijama grada, 10. marta 2020. u prostorijama OKC Abraševića održala je još jednu press konferenciju pod nazivom 'Komunalni kaos, uzroci, posljedice i novi dokumenti'.


#okcabrašević #mostar #gradmostar #mrežanašedruštvo #marinbago #huseinoručević #korupcija #komunalno #pcb


Pressicu prenosimo u cjelosti:168 views
RG103: Manifest urbanog kanibalizma + Accident/Rikavac/Chikara/Doomsday + Pasivna agresija 44
RG103: Manifest urbanog kanibalizma + Accident/Rikavac/Chikara/Doomsday + Pasivna agresija 44
MArteLive: Poziv mladim umjetnicima (Italija, BiH, Litvanija, Poljska)
MArteLive: Poziv mladim umjetnicima (Italija, BiH, Litvanija, Poljska)
168: Izbori u Mostaru - Dragan Markovina + Onomatobleja 136
168: Izbori u Mostaru - Dragan Markovina + Onomatobleja 136
RG102: Nomadland + Manifest posthumanog II/II, Robert Pepperell + Al-Kaida u Iranu
RG102: Nomadland + Manifest posthumanog II/II, Robert Pepperell + Al-Kaida u Iranu
167: Šejla Šehabović (Zemlja-Voda-Zrak) + Enis Čišić + Onomatobleja 135
167: Šejla Šehabović (Zemlja-Voda-Zrak) + Enis Čišić + Onomatobleja 135
Zemlja-Voda-Zrak: Promocija prvog bh ekološkog stripa
Zemlja-Voda-Zrak: Promocija prvog bh ekološkog stripa
Publikacija 'Rad i pandemija' Radničke solidarnosti iz Banjaluke i Fronta slobode iz Tuzle
Rad, pandemija i trka za imunitet (Damir Arsenijević)
Social Dilemma / Partizansko spomen groblje u Mostaru / VakcinABC
RG84: Social Dilemma / Partizansko groblje u Mostaru / Vaccinae
Svet je svakako trenutno u oseci ideja i energije, pa su formalne i institucionalizovane kulturne politike manje više parkirane na slepim...
Fond solidarnosti: Aleksandar Popović, Nezavisna kulturna scena Srbije, Beograd (Intervju)
RADIO ALERT: COVID-19, Bliski istok, Nagorno-Karabah / KOMEDIJA SA STAVOM: Nesha Bridges
RG82: COVID-19 na Bliskom istoku / Nesha Bridges
Osnovni cilj aplikacije je potaknuti učenike na fizičku aktivnost koristeći online aplikacije, a gdje će nastavnik imati uvid u fizičku akti
Život u vrijeme zaraze: Održavaj fizičku aktivnost uz pomoć aplikacije Rolla!
(post)COVIDARIUM-1984 predavanje na temu COVID-19 u sjeni bliskoistočnih konflikata održat će Semir Behram 1. 10. s početkom u 19 h na...
Semir Behram: Covid-19 u sjeni bliskoistočnih konflikata
Kako smo prelazili mostove u doba pandemije
Kako smo prelazili mostove u doba pandemije
Gatačko sivo goveče (Aleksa Vučković)
Gatačko sivo goveče (Aleksa Vučković)
'Doziva' (Azra Aksoj)
'Doziva' (Azra Aksoj)
Biljke u hercegovačkoj narodnoj tradiciji (Jovana Galić)
Biljke u hercegovačkoj narodnoj tradiciji (Jovana Galić)
Katuni: zaštitni znak Hercegovine (Milanka Kovačević)
Katuni: zaštitni znak Hercegovine (Milanka Kovačević)
Autentična hercegovačka kuća po kamenu se poznaje (Nikolija Bjelica)
Autentična hercegovačka kuća po kamenu se poznaje (Nikolija Bjelica)

AbrašRadio

OKC Abrašević

Alekse Šantića 25

88000 Mostar, BiH

+387 36 561 107

abrasradiomostar@gmail.com