• AbrašRadio

151: Budućnost mladih Mostara / Magdalena Blažević / Jasmila Žbanić


▶ Gradska administracija za mlade Mostara nema nikakvu strategiju. Njihovi problemi ignoriraju se već decenijama. Jasnih službenih uvida u mišljenja i brige onih od 16 do 35 godina nema. Kako budućnost Mostara izgleda iz perspektive ljudi kojima će predstojeći lokalni izbori biti mahom prvi u životu otkrivaju, pak, incijative civilnog sektora. Najnovija istraživanja Mreže Naše društvo pokazuju da polovica mladih želi napustiti Mostar. Iako ih je 70% iskazalo interes za izlazak na izbore, tek 18% vjeruje u promjene. Ispitanici kao najveće probleme ističu nezaposlenost, niske prihode i nedostatak bilo kakve gradske podrške. Rezultate istraživanja 'Mišljenja, zabrinutosti i očekivanja mladih Mostara' Mreža Naše društvo predstavila je javnosti 13. oktobra u prostorijama OKC Abrašević.


▶ Jedna od gošći druge noći petog po redu festivala književnosti Festival Poligon je bila Magdalena Blažević. Riječ je o jednoj od najznačajnijih predstavnica nove bosanskohercegovačke književne scene, koju krasi prepoznatljiva poetska rečenica i atmosferičnost koja je u vrlo kratkom vremenu Magdaleni priuštila jako veliki broj čitalaca u našoj zemlji, ali i u cijeloj regiji. Magdalena Blažević je jedna od urednica mostarskog portala za književnost i kulturu Strane, te je poznata i na sceni književne kritike, gdje je objavljivala desetine kritika na web platformi Express.hr. Na Poligonu je govorila o svom književnom prvijencu, zbirci kratkih priča Svetkovina, ali i o nadolazećem romanu na kojem trenutno radi. Poslušajte razgovor sa Magdalenom Blažević.

▶ Četiri kino sale Cineplexx, na južnom izlazu iz Mostara, od prošle sedmice krenule su sa projekcijom novog filma Jasmile Žbanić "Quo Vadis, Aida?", predstavnikom Bosne i Hercegovine za nagradu “Oscar” Američke akademije. Radnja filma "Quo Vadis, Aida?" događa se u julu 1995. Aida je prevoditeljica za Ujedinjene nacije u Srebrenici. Kada vojska RS zauzme grad, njena porodica je među hiljadama građana koji zaštitu traže u bazi UN-a. Kao osoba upućena u pregovore, Aida ima pristup ključnim informacijama koje prevodi. Glavne uloge u filmu su ostvarili Jasna Đuričić, Izudin Bajrović, Boris Ler, Dino Bajrović, Boris Isaković. Film je svjetsku premijeru imao u takmičarskom programu Venecijanskog filmskog festivala, a nedavno je osvojio nagradu za najbolji strani dugometražni film na 57. filmskom festivalu u Antaliji. Nedavno je svoje premijere imao i na Toronto Film Festivalu, kaoi na festivalu u Hamburgu. Svečana projekcija filma "Quo Vadis, Adida",rediteljice Jasmile Žbanić biće upriličena u srijedu 21. oktobra u Cineplexx-u Mostar sa početkom u 20 sati. U grad na Neretvi stiže filmska ekipa predvođena redateljkom Jasmilom Žbanić. U programu Drugo ime za slobodu, o svom najnovijem ostvarenju, govori Jasmila Žbanić.


Poslušaj:

Drugo ime za slobodu - premijerno ponedjeljkom od 22 h na talasima Radija Otvorena mreža

Urednik i voditelj: Husein Oručević / Tonska realizacija: Ahmed Voloder

Utorkom na www.abrasradio.info

RG103: Manifest urbanog kanibalizma + Accident/Rikavac/Chikara/Doomsday + Pasivna agresija 44
RG103: Manifest urbanog kanibalizma + Accident/Rikavac/Chikara/Doomsday + Pasivna agresija 44
MArteLive: Poziv mladim umjetnicima (Italija, BiH, Litvanija, Poljska)
MArteLive: Poziv mladim umjetnicima (Italija, BiH, Litvanija, Poljska)
168: Izbori u Mostaru - Dragan Markovina + Onomatobleja 136
168: Izbori u Mostaru - Dragan Markovina + Onomatobleja 136
RG102: Nomadland + Manifest posthumanog II/II, Robert Pepperell + Al-Kaida u Iranu
RG102: Nomadland + Manifest posthumanog II/II, Robert Pepperell + Al-Kaida u Iranu
167: Šejla Šehabović (Zemlja-Voda-Zrak) + Enis Čišić + Onomatobleja 135
167: Šejla Šehabović (Zemlja-Voda-Zrak) + Enis Čišić + Onomatobleja 135
Zemlja-Voda-Zrak: Promocija prvog bh ekološkog stripa
Zemlja-Voda-Zrak: Promocija prvog bh ekološkog stripa
Publikacija 'Rad i pandemija' Radničke solidarnosti iz Banjaluke i Fronta slobode iz Tuzle
Rad, pandemija i trka za imunitet (Damir Arsenijević)
Social Dilemma / Partizansko spomen groblje u Mostaru / VakcinABC
RG84: Social Dilemma / Partizansko groblje u Mostaru / Vaccinae
Svet je svakako trenutno u oseci ideja i energije, pa su formalne i institucionalizovane kulturne politike manje više parkirane na slepim...
Fond solidarnosti: Aleksandar Popović, Nezavisna kulturna scena Srbije, Beograd (Intervju)
RADIO ALERT: COVID-19, Bliski istok, Nagorno-Karabah / KOMEDIJA SA STAVOM: Nesha Bridges
RG82: COVID-19 na Bliskom istoku / Nesha Bridges
Osnovni cilj aplikacije je potaknuti učenike na fizičku aktivnost koristeći online aplikacije, a gdje će nastavnik imati uvid u fizičku akti
Život u vrijeme zaraze: Održavaj fizičku aktivnost uz pomoć aplikacije Rolla!
(post)COVIDARIUM-1984 predavanje na temu COVID-19 u sjeni bliskoistočnih konflikata održat će Semir Behram 1. 10. s početkom u 19 h na...
Semir Behram: Covid-19 u sjeni bliskoistočnih konflikata
Kako smo prelazili mostove u doba pandemije
Kako smo prelazili mostove u doba pandemije
Gatačko sivo goveče (Aleksa Vučković)
Gatačko sivo goveče (Aleksa Vučković)
'Doziva' (Azra Aksoj)
'Doziva' (Azra Aksoj)
Biljke u hercegovačkoj narodnoj tradiciji (Jovana Galić)
Biljke u hercegovačkoj narodnoj tradiciji (Jovana Galić)
Katuni: zaštitni znak Hercegovine (Milanka Kovačević)
Katuni: zaštitni znak Hercegovine (Milanka Kovačević)
Autentična hercegovačka kuća po kamenu se poznaje (Nikolija Bjelica)
Autentična hercegovačka kuća po kamenu se poznaje (Nikolija Bjelica)

AbrašRadio

OKC Abrašević

Alekse Šantića 25

88000 Mostar, BiH

+387 36 561 107

abrasradiomostar@gmail.com